Протидіяти обігу в мережі Інтернет інформації, яка розпалює національну чи релігійну ворожнечу, війну –

На світогляд українського суспільства впливає наявність у ЗМІ інформації про –

Якість інформаційної продукції з моменту підписання у 2009 році Хартії про партнерство заради інформаційних прав і свобод та захисту суспільної моралі –

Обіг шкідливого мобільного контенту та комп’ютерних ігор може бути врегульований –

22.02.2013

Національна експертна комісія України з питань захисту суспільної моралі пропонує проект Плану заходів протидії насильству в інформаційному просторі

Національна експертна комісія України з питань захисту суспільної моралі вітає розвиток інформаційного суспільства в Україні як невід’ємної складової європейської інтеграції нашої держави, соціально-економічного та культурного розвитку України.


В умовах стрімкого поширення інформаційно-комунікаційних технологій та засобів телекомунікації інформаційний простір приваблює широкі верстви населення, особливо підростаюче покоління. Українська молодь вельми інтенсивно використовує сучасні інформаційно-комунікаційні технології та мережу Інтернет. За результатами опитувань Інституту Горшеніна до 80 % молоді щоденно користуються Інтернетом (чати, форуми, соціальні мережі). Понад те – саме «гра в комп’ютерні ігри та проведення часу в Інтернет» – це друга за популярністю (після зустрічі з друзями: 79,9 % проти 51 %) форма проведення вільного часу. Ці дані певною мірою корелюють з даними Інституту соціології НАН України, яким проводилося опитування респондентів з нагоди 20 річниці незалежності України, згідно яких у 2011 році близько 20 % українських громадян своє дозвілля пов’язують саме із комп’ютером (у 1994 році таких було лише 4,7 %).


Разом з тим, розвиток новітніх інформаційних технологій не лише розширює можливості людства, але й має негативні соціальні наслідки. До таких дисфункціональних проявів у суспільстві слід віднести інформаційне насильство, що становить загрозу гармонійному розвитку особистості, її психічному здоров’ю, а подекуди навіть призводить до летальних наслідків.


З появою всесвітньої мережі Інтернет будь-який охочий може анонімно викласти небезпечну інформацію. У зв’язку з цим, останнім часом в мережі Інтернет та мобільному контенті дедалі частіше з’являються матеріали, які містять інформацію щодо розпалювання національної та релігійної ворожнечі, приниження особистості, пропаганди насилля і жорстокості, наркоманії та інших шкідливих звичок. Слід підкреслити засилля спливаючих банерів, які, при спробі їх закрити, переорієнтовують користувача на сторінку порносайта, секс-шопа, або нав’язують споживачу товари і послуги (в т. ч. і послуги сексуального характеру) тощо.


Усе більш актуальним стає питання захисту персональних даних в мережі Інтернет щодо забезпечення конфіденційності інформації. Зокрема, лише 8% українців розуміють, як можна захиститися від таких кіберзагроз, як фішинг, крадіжки особистих даних та інших видів шахрайства в мережі. При цьому фактично кожна п’ята дитина, яка «відвідує» Інтернет, готова надати інформацію щодо членів своєї родини.


На думку психологів, інформаційне насильство призводить до переходу значної частини суспільства до стану теленаркоманії, віртуальної залежності, коли потреба перероджується в бездумну звичку – в навик. Фахівці Інституту неврології, психіатрії та наркології НАМН України стверджують, що кожна п’ятнадцята особа (6,54 %), яка має досвід роботи в Інтернеті, набуває залежності від нього вже в підлітковому віці. За цим показником інформаційний простір як об’єкт зловживання наближається до наркотиків-каннабіноїдів – гашишу, марихуани тощо.


Наслідки такої залежності, порівняно з алкогольною і наркотичною залежностями, меншою мірою шкодять здоров’ю людини, проте мають більш негативне соціально-психологічне забарвлення. У цьому контексті найістотнішим є  вплив на стосунки людини з оточенням, ускладнення відносин між батьками і дітьми, друзями. Слід підкреслити, що в Україні вже існують непоодинокі випадки тяжких злочинів на кшталт убивств, що здійснені саме в контексті Інтернет-залежності.


Серед проблем насильства в інформаційному просторі слід визнати інформаційну експансію в медіасфері України. За результатами досліджень українських книгарень обсяг вітчизняної продукції становить близько 10% асортименту. Понад 82% українців не читають та не купують вітчизняні книжки (компанія «Research & Branding Group»).


Разом з тим, питанням інформаційного насильства необхідна належна увага держави. Усвідомлюючи реальну небезпечну ситуацію зі станом моральних засад у суспільстві, і в першу чергу дітей та молоді, та з метою подолання негативних явищ та процесів в інформаційній сфері у рамках Плану заходів з проведення національної кампанії «Стоп насильству!», Національна експертна комісія України з питань захисту суспільної моралі розробила проект Плану заходів протидії насильству в інформаційному просторі.

 

ПроектПлан
заходів протидії насильству в інформаційному просторі


Визнаючи необхідність запровадження заходів з очищення вітчизняного інформаційного простору від матеріалів, що не відповідають вимогам Закону України «Про захист суспільної моралі», негативно впливають на систему моральних цінностей, враховуючи недостатню обізнаність громадян України про ризики інформаційного простору для підростаючого покоління, бажаючи підтримати виробництво і розповсюдження вітчизняної інформаційної продукції, Національною експертною комісією України з питань захисту суспільної моралі розроблено План заходів протидії насильству в інформаційному просторі (далі – План заходів).


Метою Плану заходів є створення умов по убезпеченню підростаючого покоління України від матеріалів інформаційного простору, що містять елементи насильства та жорстокості, пропагують наркоманію, токсикоманію, тютюнопаління та інші шкідливі звички, війну, національну та релігійну ворожнечу, неповагу до батьків, національних і релігійних святинь шляхом реалізації наступних завдань:


- формування законодавчих механізмів, спрямованих на забезпечення права дітей на безпечний для життя і здоров’я інформаційний простір, у тому числі захист персональних даних дитини;


- проведення профілактичних заходів, спрямованих на захист несформованої дитячої особистості в силу її психічних особливостей від будь-яких негативних впливів інформаційного простору;


- зростання поінформованості батьків про ризики інформаційного простору;


- запобігання комп’ютерної, ігрової, Інтернет-залежностей;


- сприяння виробництву та популяризації вітчизняної інформаційної продукції;


- розвиток громадянського суспільства шляхом консолідації зусиль громадських організацій, державних органів та бізнес-компаній щодо протидії насильству в  інформаційному просторі.


Завдання Плану заходів протидії насильству в інформаційному просторі охоплюють такі напрямки:
-    Нормативно-правові заходи;
-    Організаційні заходи;
-    Заходи з інформування споживачів інформаційного простору;
-    Просвітницькі заходи.


Нормативно-правові заходи


1.Експертиза нормативних та законодавчих актів з метою визначення механізму захисту інформаційного простору від матеріалів, що становлять небезпеку для підростаючого покоління.


2.Внесення пропозицій щодо удосконалення українського законодавства з  регулювання питання безпеки інформаційного простору.


3.Розробка механізмів державної підтримки вітчизняного виробника інформаційної продукції.


4.Розробка і впровадження спеціальних позначок, які інформують споживачів про головні ризики й імовірні негативні наслідки перегляду інформаційної продукції.


5.Підписання договорів на рівні регіонів з мас-медіа щодо формування інформаційно-психологічної безпеки та захисту підростаючого покоління.Організаційні заходи


1.Експертний аналіз та моніторинг інформаційного простору України щодо відповідності вимогам Закону України «Про захист суспільної моралі».


2.Проведення перевірки дотримання культурно-розважальними закладами, ігровими залами, комп’ютерними клубами нормативно-правових актів щодо порядку відвідування їх дітьми.


3.Розробка програмних заходів щодо профілактики інформаційних залежностей (ігроманії, Інтенернет, комп’ютерної залежності тощо).


4.Включення до програм підвищення кваліфікації педагогічних працівників, правоохоронних органів питання захисту дітей в інформаційному просторі.


5.Забезпечення загальноосвітніх навчальних закладів, у тому числі І-ІІ ступенів, комп’ютерними програмами, що блокують доступ до порносайтів та сайтів з деструктивною інформацією.


6.Проведення серед ЗМІ акції «Тайм-аут» на розповсюдження в інформаційному просторі будь-якої інформації, що пропагує агресію, насильство, жорстокість, шкідливі звички.


7.Проведення дослідження наслідків впливу агресивного інформаційного простору на психіку і поведінку дітей.


8.Сприяння безоплатному встановленню власниками торгівельних мереж з продажу комп’ютерного обладнання програмних фільтрів для захисту від негативного контенту на комп’ютери, що купують для дітей.Заходи з інформування споживачів інформаційного простору


1.Завершення формування переліку «білих сайтів», рекомендованих для перегляду дітьми.


2.Формування рейтингу виконання телеканалами вимог Закону України «Про захист суспільної моралі».Просвітницькі заходи


1.Організація конкурсу на кращу соціальну рекламу «Бережи свою дитину він насильства інформаційного простору».


2.Організація конкурсу соціальних проектів захисту дітей від насильства в інформаційному просторі.


3.Організація в загальноосвітніх навчальних закладах, вищих навчальних закладах І-ІV рівнів акредитації профілактичних заходів, спрямованих на захист дітей від інформаційного насильства.


4.Проведення спільно з письменниками до Міжнародного дня захисту дітей Свята української книги у м. Києві та обласних центрах України.


5.Проведення профілактичних заходів з інформування батьків про можливий негативний вплив сучасного інформаційного простору на підростаюче покоління.


6.Проведення круглого столу за участі міжнародних організацій, громадськості, правоохоронних органів щодо практики застосування безпеки дітей в інформаційному просторі.